[Debata] Lewicowy przypływ – lewicowy odpływ? Lekcje z Ameryki Łacińskiej

Kategoria:
Polityka
Dodany:
27.01.16 19:21
Lubię:

Fundacja Global.Lab, Le Monde Diplomatique – edycja polska oraz Fundacja im. Friedricha Eberta zapraszają serdecznie na debatę Lewicowy przypływ – lewicowy odpływ? Lekcje z Ameryki Łacińskiej, w której udział weźmie także Fundacja Terra Brasilis.
Debata odbędzie się 28 stycznia 2016 roku (czwartek) o godzinie 18:00 w Klubokawiarni Państwomiasto przy ulicy gen. Władysława Andersa 29 w Warszawie

Od kilkunastu lat Ameryka Łacińska przeżywa historyczne przemiany polityczne. W wielu krajach kontynentu, szczególnie boleśnie doświadczonego panowaniem dyktatur i neoliberalną polityką gospodarczą, władzę przejęły siły lewicowe. Efektem ich egalitarnych rządów jest bezprecedensowa redukcja biedy i nierówności społecznych oraz polityczne uniezależnianie się od wpływów Waszyngtonu. Do głosu doszły również dotychczas zmarginalizowane ruchy tubylcze i klasy ludowe, którym udało się obalić dawne narracje i uzyskać znaczący wpływ na losy swych państw. Nowe rządy nie ustrzegły się jednak przed błędami i w części państw latynoamerykańskich – m.in. Brazylii, Wenezueli czy Argentynie – lewica znalazła się w ostatnim czasie w kryzysie.

W trakcie debaty chcemy zastanowić się nad bilansem lewicowego skrętu w Ameryce Łacińskiej, a także poszukać odpowiedzi na pytanie, jakie lekcje płyną dla lewicy na świecie z doświadczeń Ameryki Łacińskiej. Na ile mogą one być uniwersalną wskazówką i stanowić realne źródło inspiracji dla nowych ruchów lewicowych w Europie i Polsce?

W debacie udział wezmą:

Artur Domosławski reporter tygodnika „Polityka” piszący o Ameryce Łacińskiej, alterglobalizmie i relacjach między globalnym Południem i Północą, autor m.in. Gorączki latynoamerykańskiej (2004), Śmierci w Amazonii (2013) oraz głośnej biografii Ryszarda Kapuścińskiego Kapuściński non-fiction (2010)

Zbigniew Marcin Kowalewski zastępca redaktora naczelnego „Le Monde Diplomatique – edycja polska„, działacz pierwszej „Solidarności”, publicysta, tłumacz (m.in. Dom duchów Isabel Allende)

Janina Petelczyc doktor nauk społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, członkini zespołu Fundacji Terra Brasilis, ekspertka z zakresu polityki społecznej, współpracowniczka Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a

Maciej Konieczny jeden z inicjatorów i członek Zarządu Krajowego partii Razem, kulturoznawca, działacz lewicowy Prowadzenie: Adam Traczyk, Fundacja Global.Lab Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w debacie – po dyskusji panelowej zapewnimy możliwość zadawania pytań z sali.

Prosimy o rejestrację na adres biuro[at]globallab.org.pl

 

Uwaga! Wszyscy, którzy nie będą mogli dotrzeć w czwartek na debatę, będą mogli ją śledzić online: http://www.whitestream.pl/globallab/