O NAS

Fundacja Kultury Brazylijskiej Terra Brasilis istnieje od 2011 r. Choć w jej nazwie pojawia się kultura, w centrum naszych zainteresowań znajdują się również polityka, czy sytuacja społeczno-gospodarcza tego kraju.

Swoją misję realizujemy poprzez prowadzenie bloga, fanpage’a, organizację/uczestnictwo w wydarzeniach i wykładach związanych z Brazylią, a także jej promocją w mediach.

W 20016 roku do księgarń trafiła nasza pierwsza książka „Brazylia – kraj przyszłości?” pod redakcją członków Fundacji – Janiny Petelczyc oraz Marka Cichego. Zachęcamy do czytania w formie papierowej lub e-booka.

Zobacz Status Fundacji

ZARZĄD

Magdalena Walczuk (Brasilinha) – tłumaczka i lektorka języka portugalskiego, doktorantka na warszawskiej Iberystyce, zafascynowana kulturą afrobrazylijską.
Autorka kursu internetowego „Panorama kultury brazylijskiej” w ramach COME UW. Wielbicielka capoeiry, którą trenuje od kilku lat – z większymi i mniejszymi przerwami – w grupie Beribazu. Nieuleczalnie zakochana w Brazylii, próbuje przenieść jej odrobinę do Polski, a także rozpowszechniać wychodzącą poza stereotypy wiedzę o tym kraju, jego kulturze i mieszkańcach.

 

 

 

Maria Wróblewska – absolwentka sekcji luzo-brazylijskiej warszawskiej Iberystyki. Od 2010 roku zajmuje się mediami społecznościowymi. Wierzy w sprawczą i terapeutyczną moc kultury i w ludzi. Pasjonatka nowego kina brazylijskiego i lokalna patriotka.

 

 

 

 

RADA FUNDACJI

Agata Błoch – doktorantka w Polskiej Akademii Nauk, absolwentka CESLA UW, Universidade de Brasília i studentka Historii Portugalskiego Imperium na Universidade Nova de Lisboa. Miłośniczka Ameryki Południowej i wierna zwolenniczka CouchSurfingu. Zafascynowana portugalskimi dawnymi koloniami. Wierna książkom wielkiego brazylijskiego pisarza Jorge Amado. Nocami ćwiczy Capoeira Angola.

 

 

 

 

dr Janina Petelczyc   Interesuje się zabezpieczeniem społecznym, szczegolnie systemami emerytalnymi i międzynarodową porównawczą polityką społeczną (w tym polityką społeczną w Brazylii). Nie zapomina przy tym o społeczności lokalnej i prowadzi bloga o Warszawie. Lubi rower, podróże, astronomię i malarstwo holenderskie.

 

 

 

 

Marek Cichy –  absolwent iberystyki UW, tłumacz z i na portugalski, pomaga kilku polskim firmom wejść na rynek brazylijski. Miłośnik języków obcych. O dziwo, do Brazylii i portugalskiego zachęciło go „Miasto Boga”, uważa, że żyć w São Paulo jest dużo przyjemniej niż w Rio, a węgierski to bardzo łatwy język. Obiecuje sobie, że otworzy kiedyś w Warszawie lokal z coxinhas.

 

 

 

CZŁONKOWIE

Monika Ścibor – z wykształcenia etnograf. W Brazylii lepiła pierogi, tańczyła oberka i uczyła języka polskiego, w Polsce je feijoadę, tańczy sambę i mówi po portugalsku. Bardziej niż różnice fascynują ją podobieństwa pomiędzy kulturą polską i południa Brazylii i stara się wspierać obopólne wpływy i relacje. Dręczy ją „brazylijska gorączka”, która sprawia, iż potrafi godzinami mówić o historii polskiej emigracji w Brazylii i angażować się w niezliczone projekty polonijne.

 

 

 

 

 Gabriel Borowski – literaturo- i przekładoznawca, za dnia pracuje na UJ, gdzie uczy głównie literatury, a wieczorami dorabia jako tłumacz, redaktor i recenzent.
Nocą śpi. Absolwent filologii portugalskiej oraz podyplomowych studiów dla tłumaczy literatury na UJ, nieudany polonista. Po obronie doktoratu zajął się nauką japońskiego i amatorskim podnoszeniem ciężarów. Od ponad dziesięciu lat trenuje capoeirę i ma stopień instruktorski. Uwielbia jeść, śmiać się, rozsadzać kanon i porządkować chaos.

 

 

 

Wojtek Doroszewicz – przyrodnik i latynoamerykanista. Interesuje się ochroną przyrody, a zwłaszcza przyrodą Ameryki Łacińskiej, gdzie prowadził badania m. in. w Brazylii, Chile, Peru i na Kubie. Wszystkie miejsca chętnie smakuje od kuchni, a wędrując po lasach robi wiele zdjęć. Lubi, gdy otaczają go rośliny, szczególnie, jak mają dużo do opowiadania.

 

 

 

 

 

 Anna Tomasiewicz – absolwentka iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonuje się Brazylią od podstawówki; oddana fanka Ayrtona Senny i zespołu Ara Ketu. Wiele razy podróżowała w różne regiony Brazylii, odkrywając w sobie duszę bahiany. W planach dalsze podróże, więc dusza może ulec kolejnym przeobrażeniom. Autorka artykułów o Brazylii w polskiej edycji wikipedii wikitravel. Prowadzi portal o Brazylii caipiroska.pl

 

 

 

 

 

 Aleksandra Pluta – doktorantka w Instytucie Teorii Literatury Universidade de Brasília, magister dziennikarstwa na Università La Sapienza w Rzymie. Autorka książek: Na fali historii. Wspomnienia Polaków w Chile (2009), Raul Nałęcz-Małachowski. Wspomnienia z dwóch kontynentów (2011), Długa podróż w bardzo krótkim czasie. Biografia Andrzeja Bukowińskiego (2013), Ten piekielny polski akcent. Ziembiński na brazylijskiej scenie (2015) oraz  Droga do Rio. Historie polskich emigrantów (2017). Jej książki były tłumaczone na język hiszpański i portugalski.

 

 

 

Patrícia Anzini – doktorantka na Uniwersytecie Northwestern w Chicago (USA) w zakładzie Literatury Porównawczej. Bada nieformalne wpływy Walta Whitmana na literaturę i politykę brazylijską. Specjalizuje się w tematyce prądów literackich Poesia Marginal  i Tropicalismo. W wolnym czasie angażuje się w projekty kulturalne, takie jak festiwale filmowe promujące kino brazylijskie w Chicago

 

 

 

 

WSPÓŁPRACOWNICY
Od początku działania Fundacji w naszych działaniach wspomagała nas liczna grupa współpracowników oraz wolontariuszy, m.in. Janusz Barwik,  Marta Bocianowska, Brasilinha, João Augusto de Castro Neves, Julia Domagalik, Agnieszka Gajownik, Małgorzata Hermanowicz, Dominika Kuna, Jarosław Karaś, Anna Lenkiewicz, Joanna Lewicka, Antonina Łaguna, Natalia Magreta, Aureliano Nóbrega, Katarzyna Osińka, Maciej Okraszewski, Mateusz Pannert, Agnieszka Maja Pielak, Marta Płońska, Magdalena Przeździak, Anna Wilk, Adam Traczyk.