Nagranie z debaty w Pańtwomiasto
Zapis z debaty „Lewicowy przypływ – lewicowy odpływ? Lekcje z Ameryki Łacińskiej”, organizowanej przez Global.Lab, Fundację im. Friedricha Eberta i Le Monde diplomatique – edycja polska, z udziałem członkow Fundacji Terra Brasilis.
Od kilkunastu lat Ameryka Łacińska przeżywa historyczne przemiany polityczne. W wielu krajach kontynentu, szczególnie boleśnie doświadczonego panowaniem dyktatur i neoliberalną polityką gospodarczą, władzę przejęły siły lewicowe. Efektem ich egalitarnych rządów jest bezprecedensowa redukcja biedy i nierówności społecznych oraz polityczne uniezależnianie się od wpływów Waszyngtonu. Do głosu doszły również dotychczas zmarginalizowane ruchy tubylcze i klasy ludowe, którym udało się obalić dawne narracje i uzyskać znaczący wpływ na losy swych państw. Nowe rządy nie ustrzegły się jednak przed błędami i w części państw latynoamerykańskich – m.in. Brazylii, Wenezueli czy Argentynie – lewica znalazła się w ostatnim czasie w kryzysie. W trakcie debaty chcemy zastanowić się nad bilansem lewicowego skrętu w Ameryce Łacińskiej, a także poszukać odpowiedzi na pytanie, jakie lekcje płyną dla lewicy na świecie z doświadczeń Ameryki Łacińskiej. Na ile mogą one być uniwersalną wskazówką i stanowić realne źródło inspiracji dla nowych ruchów lewicowych w Europie i Polsce? W debacie udział wzięli:
Zbigniew Marcin Kowalewski zastępca redaktora naczelnego „Le Monde Diplomatique – edycja polska„, działacz pierwszej „Solidarności”, publicysta, tłumacz (m.in. Dom duchów Isabel Allende)
Janina Petelczyc doktor nauk społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, członkini zespołu Fundacji Terra Brasilis, ekspertka z zakresu polityki społecznej
Maciej Konieczny jeden z inicjatorów i członek Zarządu Krajowego partii Razem, kulturoznawca, działacz lewicowy
Paweł Zerka politolog i ekonomista, dyrektor ds. badań think tanku demosEuropa, autor bloga poświęconego polityce i gospodarce krajów latynoamerykańskich Noty z Bogoty.
_ _
Autor: Janina Petelczyc
Fot.: Yuri Catalano, Unsplash