Relacja z Kongresu Studentów Portugalistyki na Uniwersytecie Warszawskim

Kategoria:
Kultura
Dodany:
22.04.15 13:07
Lubię:

W dniach 13-14 kwietnia na Uniwersytecie Warszawskim miał miejsce IV Kongres Studentów Portugalistyki zorganizowany przez sekcję luzo-brazylijską Instytutu Iberystyki. Tematem tego wydarzenia były relacje między Polską a krajami języka portugalskiego. W tym kontekście nie mogło zabraknąć również brazylijskich wątków, oraz obecności Fundacji Terra Brasilils!

W trakcie wideokonferencji  udało nam się porozmawiać ze znaną w Brazylii pisarką polskiego pochodzenia – Leticią Wierzchowski. Historia emigracyjna jej dziadka, stała się główna kanwą jej powieści "Uma ponte para Terebin",  a przy tym obudziła w niej samej wiele refleksji związanych z polskim wymiarem jej własnej tożsamości. Trzymamy kciuki za przyjazd Letíci do Polski oraz przetłumaczenie na język polski znanych już w wielu krajach powieści jej autorstwa. 

Równie szczególnym gościem, który przyjął zaproszenie od naszej Fundacji była Pani Anna Ferens  polska reżyserka, scenarzystka i dziennikarka. Uczestnicy Konferencji mieli okazję obejrzeć zrealizowany  przez nią dla Telewizji Polskiej film dokumentalny „Gdzie Bóg rozumie po polsku”, poświęcony tematowi polskiej emigracji w Ameryce Południowej.

Podczas wystąpienia dotyczącego nowego pokolenia działaczy organizacji polonijnych w Brazylii, nasza fundacyjna koleżanka – Monika Ścibor - zachęcała studentów do realizacji wspólnych projektów promujących nowoczesne oblicze polskiej kultury w Brazylii. 

 

Mamy nadzieję, że znajomość języka portugalskiego ułatwi nawiązanie kontaktów pomiędzy Polakami i kolejnym już pokoleniem potomków polskich emigrantów mieszkających w Ameryce Południowej. Takie spotkania, jak to na Uniwersytecie Warszawskim, są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, kontaktów i pomysłów na wspólne projekty. Gratulujemy organizatorom i dziękujemy za ciekawe i owocne spotkania w ramach kongresu!