
Nasza książka już w księgarniach
W księgarniach dostępna już jest książka „Brazylia, kraj przyszłości?” przygotowana przez naszą fundację we współpracy z Instytutem Wydawniczym Książka i Prasa. Książka ukazała się w serii Biblioteka Le Monde Diplomatique i została wydana dzięki wsparciu Fundacji Amicus Europae i Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej. Patronem medialnym publikacji jest dziennik „Rzeczpospolita” i jego weekendowy dodatek „Plus Minus”.
Książka pod redakcją Janiny Petelczyc i Marka Cichego stanowi zbiór tekstów i wywiadów poświęconych Brazylii – jej polityce, historii, problemom społecznym, ekologicznym oraz kulturze. Część tekstów powstała w formie wywiadów, w tym: z Ladislauem Dowborem (brazylijskim ekonomistą, doradcą prezydenta Luli da Silvy) Nilmą Lino Gomes (minister ds. kobiet, równości rasowej i praw człowieka rządu Dilmy Rousseff), Flavio Eiró (specjalistą w dziedzinie polityki społecznej i programów socjalnych), Thamy Pogrebinschi (specjalistką w dziedzinie brazylijskiej demokracji partycypacyjnej), Wojciechem Doroszewiczem (botanikiem, specjalistą w dziedzinie ekologii) i Marcelo Facundesem (zajmującym się kwestiami religijnymi). Ponadto w książce znajdują się teksty Adama Traczyka, Agaty Błoch, Aleksandry Pluty, Janiny Petelczyc, Julii Michaels, Zuzanny Jaegermann, Magdaleny Walczuk, Marii Wróblewskiej i Gabriela Borowskiego.
Książkę chwali także Artur Domosławski: „Znakomity, nieturystyczny przewodnik po Brazylii – dla początkujących i zaawansowanych; dla podróżników i aktywistów; dla rewolucjonistów i reformatorów; dla optymistów i pesymistów. Gorąco polecam!”
Jak piszemy we wstępie:
„Powiedzenie: Brazylia, Kraj Przyszłości (Brasil, País do Futuro) wywodzi się z tytułu książki wydanej przez Stefana Zweiga w 1941 r. Zweig, austriacki intelektualista zaprzyjaźniony m.in. z Zygmuntem Freudem i Romainem Rollandem, na jakiś czas znalazł w Brazylii schronienie przed nazizmem. Wyraził w tej książce swój entuzjazm wobec Brazylii, widział w niej i jej mieszkańcach piękno, serdeczność i umiłowanie pacyfizmu. Był to zresztą rodzaj antytezy do ogarniętej wówczas straszliwą wojną Europy. W tym samym czasie opublikował również wspomnienia zatytułowane Świat wczorajszy. Wspomnienia Europejczyka. Trzeba jednak dodać, że tytuł książki, w której Zweig zachwycał się Brazylią i widział w niej przyszłość świata zaczął żyć własnym życiem. Obecnie mówi się dość ironicznie: „Brazylia jest krajem przyszłości i zawsze nim będzie”, co ma pokazywać, że ta świetlana przyszłość właściwie nigdy nie nadchodzi, tylko zawsze majaczy na mniej lub bardziej odległym horyzoncie. W chwili gdy postanowiliśmy napisać tę książkę wydawało nam się, że ten horyzont znacznie się przybliżył.(…)
Pytanie zadane przez nas w tytule tej książki pozostaje otwarte. Brazylia w ciągu ostatnich lat uczyniła olbrzymi postęp. Udało jej się dokonać wielkiego kroku ku likwidacji ubóstwa i nierówności społecznych. Została skreślona ze Światowej Mapy Głodu ONZ. Jej rosnąca rola na arenie międzynarodowej była niezaprzeczalna. Czy w obecnej, bardzo trudnej sytuacji, uda się kontynuować zmiany w dobrym kierunku? Czy dekada zmian systemu, który rodził się przez pięć wieków okaże się trwała i stabilna? Czy Brazylia w końcu stanie się Krajem Teraźniejszości? Na pewno droga ku temu jest dłuższa, niż można się było tego spodziewać.”
_ _
Autor: Janina Petelczyc
Fot.: Yuri Catalano, Unsplash