Skip to content
Terra Brasilis
  • STRONA GŁÓWNA
  • O NAS
  • BLOG
  • KONTAKT
Site Search
Kultura

ROCK IN RIO, Globalny Festiwal

  • 21 lutego 20151 sierpnia 2017

(portugalska wersja tekstu/versão portuguesa do artigo)

Choć brakuje jeszcze ośmiu miesięcy do inauguracji Rock in Rio 2015 w Brazylii, silniki chodzą już na pełnych obrotach. Trzydziestą rocznicę festiwalu zaszczycą wielkie nazwiska: na Scenie Światowej wystąpią Katy Perry, A-ha, Queens of Stone Age i System of a Down, zaś na Scenie Sunset potwierdzono już obecność Johna Legend. Inni wykonawcy, tacy jak Nightwish czy nawet Roberto Carlos, są brani pod uwagę. Rock in Rio 2015 odbędzie się między 18 a 27 września, a bilety z przedsprzedaży już się wyczerpały. Druga tura rozpocznie się w kwietniu tego roku.
Roberto Medina, przedsiębiorca z branży muzycznej i reklamowej, nie był zadowolony ze stanu, w jakim znajdowała się brazylijska scena muzyczna i miał pomysł zorganizowania wydarzenia, na które przyjechałyby zespoły światowej sławy. Przed Rock in Rio, niewielu artystów odważyło się występować w Brazylii – rządy wojskowych do tego nie zachęcały. 
 
Pierwsza edycja Rock in Rio zbiegła się z początkiem procesu redemokratyzacji Brazylii w 1985 roku. Roberto Medina chciał w ten sposób uczcić odzyskaną wolność. Festiwal naznaczył całe pokolenie młodych ludzi, bawiących się do muzyki Queen, Iron Maiden, Ozzy Osborne’a, AC/DC, a także miejscowych artystów, jak Gilberto Gil, Rita Lee, Paralamas do Sucesso i Barão Vermelho. Dzięki Rock in Rio stworzono “Miasto Rocka” w dzielnicy Jacarepaguá, a Brazylia i Ameryka Południowa trafiła do programu tournées muzyków światowej sławy.
 
Posłuchaj Queen – “Love of my life” na Rock in Rio 198
 
 
Według twórcy festiwalu, po pierwszej edycji on i jego brat (Rubem Medina, polityk aktywny w stanie Rio de Janeiro) odczuli niechęć ówczesnego gubernatora, Leonela Brizoli, który nakazał zniszczyć „Miasto Rocka”, co uniemożliwiło powtórkę festiwalu, planowaną na 1987 roku.  Dopiero w 1991 odbyła się druga edycja, tym razem na stadionie Maracanã, wtedy największym na świecie. Rock in Rio stał się multikulturowy i zróżnicowany, obok  brazylijskich gwiazd jak Sepultura, Titãs, Capital Inicial, Alceu Valença wystąpili A-ha, Run-DMC, Judas Priest, Faith no More czy Megadeth czy Guns n’Roses: 
 
 
Mimo sukcesu, na kolejny Rock in Rio trzeba było czekać aż dziesięć lat. Tym razem winnym był kryzys ekonomiczny, który uniemożliwił zebranie środków na wydarzenie, a także utrudnił znalezienie patronów dla wydarzenia. 
Festiwal wrócił do „Miasta Rocka” w Jacarepaguá, a obok weteranów, jak Iron Maiden z wideo poniżej, wystąpiły nowe gwiazdy:  R.E.M, Foo Fighters, Oasis, czy nawet Britney Spears (!).  Nowością był też projekt “Por um mundo melhor” (“Dla lepszego świata”) na rzecz walki z problemami społecznymi i środowiskowymi, poprzez edukację i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego. Symbolem tego były trzy minuty ciszy na otwarcie festiwalu, w których uczestniczyło 3,5 tys. stacji radiowych i telewizyjnych transmitujących wydarzenie.
 
 
W 2004 Rock in Rio dostaje skrzydeł i ląduje w Lizbonie, która dorobiła się własnego “Miasta Rocka” w parku Bela Vista. W opisywanym przez światowe media wydarzeniu nie mogło zabraknąć portugalskich wykonawców, jak Xutos e Pontapés, Rui Veloso, Mariza i João Pedro Pais. Obok nich, światowi giganci jak Paul McCartney, Peter Gabriel czy Metallica: 
 
Na brzeg Tagu wysiadła także inicjatywa „Por um mundo melhor”, i zagościła na dobre – przy okazji kolejnego festiwalu w Lizbonie, dwa lata później, organizatorzy zebrali 700 tysięcy dolarów na cele charytatywne, zobowiązując się do posadzenia 118 tysięcy drzew w dziesięć lat. Jedną z gwiazd festiwalu 2006 była Brazylijka Ivete Sangalo. Poniżej możecie usłyszeć m.in. „Chorando se foi”, czyli „Lambadę”.
 
W roku 2008 Rock in Rio rozszerza się o kolejną europejską stolicę – w madryckim Arganda del Rey dwa kolejne letnie weekendy na przełomie czerwca i lipca uświetniali m.in. The Police, Bob Dylan, Amy Winehouse, a także Alejandro Sanz, Shakira i Manolo García. Festiwal nie zapomniał także o swojej odpowiedzialności społecznej – w Hiszpanii także zbierano fundusze dla lepszego świata.
 
W tym samym roku odbyła się trzecia portugalska edycja festiwalu, podwójnie innowacyjna. Po raz pierwszy Rock in Rio zbliżyło się do świata mody, organizując pokazy w trakcie dnia. Zainaugurowano też scenę Sunset – przestrzeń przeznaczoną na jam sessions i interakcję między muzykami. Pomysł chwycił i scena ta jest obecna po dziś dzień. 

 
 Duet Lizbona-Madryt zagrał tak dobrze, że dwa lata później postanowił zagrać bis. W przypadku Lizbony warto odnotować występ diwy fado Marizy (wideo poniżej), oba festiwale zaś w części charytatywnej skupiły się na przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.
 
 
Rock in Rio nie zapomniał o swoich korzeniach i w 2011 roku, po kolejnej dziesięcioletniej przerwie, wrócił do miejsca, w którym się rozpoczął. Pobił przy tym rekord – Youtube zanotował 3 miliony widzów podczas transmisji koncertu Metalliki na żywo. W Cidade Maravilhosa po raz pierwszy zorganizowano scenę Sunset, a także Rock Street – zainspirowaną Nowym Orleanem. Z występów tej edycji szczególnie warto obejrzeć francusko-brazylijskie połączenie Les Tambour du Bronx i Sepultury:
 
Odtej edycji wreszcie udało się zachować taką regularność, jaką twórca festiwalu założył od początku – w 2012 miały miejsce kolejne festiwale w Lizbonie i Madrycie, a rok później czwarty „Rock” w Rio de Janeiro. Według Roberty Mediny, córki twórcy i aktualnej producentki festiwalu, następne edycje festiwalu również będą miały miejsce co dwa lata. 
 
W obu przypadkach wprowadzono kolejne nowinki – w Europie stworzono scenę Street Dance i przestrzeń dla muzyki elektronicznej. W Brazylii zaś festiwal zainspirował inne formy sztuki: w teatrach można było obejrzeć„Musical Rock in Rio”, a na Sambodromie szkoła Mocidade Independente de Padre Miguel zaprezentowała utwór “Eu Vou de Mocidade com Samba e Rock in Rio”:
 
W zeszłym roku lizboński Rock in Rio świętował swoje dziesięciolecie m.in. z  Rolling Stones, Robbiem Williamsem, Lorde i Capital Inicial. Tego roku w maju zaś rozszerzy się o kolejny kontynent: w Las Vegas na trzech scenach wystąpią między innymi No Doubt, Metallica, Bruno Mars i Mana, zaś Rock Street będzie zorganizowana w trzech tematach : Rock Street Brazil, Rock Street USA i Rock Street UK. 
 
Bez wątpienia, Rock in Rio stał się ogromnym festiwalem: 150 tysięcy pracowników, ok. 23 milionów dolarów zebranych na projekt charytatywny, 2 miliony zainwestowane w programy społeczne. Sam festiwal obejrzało 7 milionów widzów na miejscu i 1 miliard poprzez transmisje w TV i internecie. Wszystko to sprawia, że o Rock in Rio możemy mówić jako globalnym festiwalu, równorzędnym wobec mistrzostw świata w piłce nożnej czy olimpiady. Łatwość komunikacji zmniejszyła odległości i zniosła bariery. Dzięki temu dziś możemy oglądać na żywo artystów, którzy kiedyś nawet by nie pomyśleli o odwiedzeniu Brazylii. Festiwal był prekursorem w tym sensie, miejscem spotkania, rozrywki, teraz otwartym dla widzów z całego świata.
 
Więcej informacji o historii i obecnej edycji brazylijskiego festiwualu można znaleźć na  http://rockinrio.com/rio/
Edycja amerykańska jest dostępna na stronie: http://rockinrio.com/usa/
_ _
José Fernando S. Monteiro, 34 lata, absolwent studiów z zakresu historii, komunikacji i muzyki, obecnie na studiach podyplomowych z historii imperium portugalskiego na lizbońskim Universidade Nova.
 
Tłumaczenie: Marek Cichy
Masakra w Carandiru
Rock in Rio, Um festival global
terrabrasilis.fund

Muzyka

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze posty

  • Brazylijskie Candomblé – historia, rytuały i wyzwania
  • Demokracja w mundurach, czyli niekończący się eksperyment w historii Brazylii.
  • Stulecie powstania pierwszego brazylijskiego uniwersytetu – sto lat walki o dostęp do powszechnej edukacji wyższej i do prowadzenia badań naukowych

Wyszukaj według tagów

Afrobrazylijczycy Architektura armia badania naukowe bolsonaro dyktatura edukacja Ekologia Gospodarka Historia Igrzyska Olimpijskie Impeachment Indianie Internet Język Kino Konkurs Książka Kuchnia Literatura militaria Mundial Muzyka nauka Podróże Polonia Protesty Przegląd Prasy Religia szkolnictwo wyższe Sztuka Taniec uniwersytet W mediach wojny wojsko wojskowośc Wybory Wydarzenia

Polub nasz fanpage

Fundacja Terra Brasilis

Poznaj naszą książkę

Dowiedz się więcej
Zobacz, gdzie kupić

Kategorie

  • Inne 24
  • Kultura 152
  • Polityka 107
  • Społeczeństwo 190

Archiwum

Newsletter

Copyright © 2016 by Fundacja Terra Brasilis. All Rights Reserved.

Znajdź nas na Facebooku
© 2013-2016 Fundacja Kultury Brazylijskiej Terra Brasilis NIP 5342486770, KRS 0000400459 ul. Lilpopa 36/8, 05-840 Brwinów Logo: Jakub Sudra, http://sudragrafika.com/
Theme by Colorlib Powered by WordPress