10. Festiwal Bom Dia Brasil
Zapraszamy na kolejne brazylijskie wydarzenia: już w przyszłym tygodniu w Warszawie odbędzie się festiwal Bom Dia Brasil organizowany przez fundację Macunaima ze znacznym udziałem Terra Brasilis. Program dostępny już jest na stronie internetowej festiwalu, a my będziemy na bieżąco informować o naszych poczynaniach w ramach tego wydarzenia na naszym facebooku!
Podczas festiwalu szczególnie zapraszamy na wystąpienie naszej koleżanki z Fundacji Janiny Petelczyc podczas Panelu Edukacyjnego (Temat wystąpienia: „Brazylia – alternatywna droga rozwoju) oraz na spotkanie z reżyserem Moisés’em Menezes. Zapraszamy również na projekcje filmowe przygotowane przez naszą Fundację Terra Brasilis : Palavra (En)cantada oraz Linha de Passe.
PROGRAM 10 Edycji Festiwalu Brazylijskiego
11 października 2012, czwartek
Panel Edukacyjny – „Brasil – o futuro do planeta?” , godz. 17:00, wstęp wolny
Dom Kultury Śródmieście ul. Smolna 9, Warszawa
Jak co roku podczas Festiwalu zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na panel edukacyjny, w tym roku pod hasłem przewodnim: „Brasil – o futuro do planeta?”. Panel został przygotowany wspólnie z Fundacją Terra Brasilis oraz Stowarzyszeniem Puente
17.00 Rozpoczęcie, słowo wstępne dyrektora Festiwalu Pawła Kucharczuka oraz prowadzącej panel dr Renaty Siudy-Ambroziak
17:30 – 18:00 Spotkanie z Joanną Gocłowską-Bolek z CESLA UW
18:00 – 18:30 Spotkanie z Janiną Petelczyc z Fundacji Terra Brasilis
18:45 – 19:15 Spotkanie z tłumaczem Jarosławem Jeździkowskim
19:15 – 20:00 Spotkanie z reżyserem Moisés’em Menezes
20:15 – 21:45 projekcja filmu „Palavra (En)cantada
dr Renata Siuda-Ambroziak, latynoamerykanista z CESLA UW; od lat z pasją zajmuje się studiami brazylianistycznymi, prowadząc badania m.in. nad brazylijskim, synkretycznym ‚rynkiem’ religijnym, brazylijską literaturą oraz współczesnymi przemianami kulturowymi.
dr Joanna Gocłowska-Bolek, Dyrektor CESLA UW; ekonomistka, latynoamerykanistka; specjalizuje się w kwestiach rozwoju gospodarczego oraz integracji gospodarczej Ameryki Łacińskiej
tematem wystąpienia będą: „Aspiracje ekonomiczne Brazylii w regionie i na świecie”
Jarosław Jeździkowski, tłumacz m.in. „Dziennika latarni” autorstwa João Ubaldo Ribeiro, spędził w Brazylii dziesięć lat. Na Uniwersytecie Federalnym miasta Salvador uzyskał tytuł doktora w dziedzinie przekładoznawstwa, badając polskie przekłady powieści Jorge Amado. W Polsce przetłumaczył dwie powieści Paula Coelho. Pracuje jako tłumacz przysięgły i prowadzi Wydawnictwo Brazar, promujące największe nazwiska literatury brazylijskiej.
Janina Petelczyc, z Fundacji Terra Brasilis; doktorantka na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego
temat wystąpienia: „Brazylia – alternatywna droga rozwoju”
Moisés Menezes, reżyser filmu „Finding Josef” (dramat produkcji polsko – brazylijskiej, premiera na początku przyszłego roku).
http://findingjosef.com.br/o_filme/
http://www.facebook.com/finding.josef
http://www.youtube.com/watch?v=KCVyDLYS0zI&feature=player_embedded
Palavra (En)cantada – film produkcji brazylijskiej z 2008 roku, reżyseria Helena Solberg
Projekcja przygotowana przez Fundację Terra Brasilis.
Tłumaczenie filmu jest wspólnym przedsięwzięciem studentek Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW.
12 października 2012, piątek
Dom Kultury Rakowiec – filia Ośrodka Kultury Ochoty, ul. Wiślicka 8,
godz. 17.00, wstęp wolny
1. Projekcja filmu „Linha de passe” reżyser: Walter Salles & Daniela Thomas
Film opowiada historię czterech braci z faveli Cidade Líder w São Paulo, którzy muszą walczyć o spełnienie swoich marzeń. Dario chce wykorzystać do tego swoje umiejętności piłkarskie; Dênis jest kurierem motocyklowym, Dinho pracuje na stacji benzynowej, zaś Reginaldo chce zostać kierowcą autobusu, mimo tego, że również ma talent do futbolu. Piłkarskich nawiązań jest więcej – wszyscy czterej bracia są kibicami Corinthians, a sam tytuł jest aluzją do podania („passe”). Okazuje się, że współpraca jest potrzebna tak w grze, jak i w życiu.
Projekcja filmowa przygotowana przez Fundację Terra Brasilis.
Tłumaczenie: Anna Wilk
2. Monodram „Garrincha – samba i śmierć”
Opowieść o Garrinchy, potomku Indian Fulniô, genialnym brazylijskim skrzydłowym, który umiejętność dryblingu doprowadził do rangi sztuki. Miał nogi wygięte w pałąk a jedna była od drugiej o kilka centymetrów krótsza, co nie przeszkadzało mu mijać wszystkich obrońców, bramkarza, a potem zawracać, rezygnując ze zdobycia gola, by okiwać ich raz jeszcze…
Opowiada Jarek Kaczmarek ze Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”, pierwszej w Polsce grupy zajmującej się profesjonalnie praktykowaniem sztuki opowiadania w różnorodnych formach.
13 października 2012, sobota
Blue Cactus & Iguana Lounge, ul. Zajączkowska 11, start godz. 21.00, wstęp 20 pln
Uwaga! dla wszystkich osób zapisanych na wydarzenie na Facebooku wstęp 15 pln!
„LATIN FACES – Bom Dia Brasil 2012″
Impreza towarzysząca 10-leciu Festiwalu Bom Dia Brasil
Wystąpią:
– As Belezas do Brasil (Samba Show, Magia do Samba (Samba Axe Show), Sambalada (Batucada Show)
– Eric Folly (Best Brazilian Hits), Team Amo (Zumba Brasil)
– DJ Alex Baxter (Brasil), PIN’s DJ’s Sebastian Korsak & Ed Szynszyl
– Miki Wielecki z grupy Ritmodelia feat. Elis Herrera (Samba Pagode)
(Akompaniują na żywo brazylijscy muzycy Leo Vilhena i Robson Soares oraz gość specjalny Marcos Bifão – genialny gitarzysta prosto z Brazylii!)
14 października 2012, niedziela
Brazylijskie popołudnie
Blue Cactus & Iguana Lounge, ul. Zajączkowska 11,
godz. 12:00-16:00, wstęp wolny
Tradycją stało się już, że w niedzielę po południu zapraszamy całe rodziny do wspólnego spędzenia czasu w brazylijskim klimacie. Zajęcia przewidziane są zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. W programie wiele atrakcji m.in.: warsztaty capoeiry, zajęcia muzyczne, taneczne oraz plastyczne.
Więcej informacji na www.brasil.com.pl